Töötajate tervisekontrolli korraldamise kohustus tuleneb Töötervishoiu ja tööohutuse seadusest (TTOS). Tööandja peab korraldama tervisekontrolli töötajatele, kelle tervist võib tööprotsessi käigus mõjutada töökeskkonna ohutegur või töö laad ning kandma sellega seotud kulud.
Tervisekontrolli teenust viib läbi töötervishoiuarst. Teenuse eesmärk on hinnata töötaja terviseseisundit, töökeskkonna või töökorralduse sobivust, selgitada välja tööst põhjustatud haigestumise või võimaliku kutsehaigestumise. Alljärgnevalt on kasulik info tervisekontrolli teenuse tellijale.
Esimene samm on alustada töökeskkonna riskianalüüsist. Riskianalüüsi käigus selgitatakse välja, kas töökeskkonnas esineb töötajate tervist kahjustavaid ohutegureid ning välja selgitada kes töötajatest vajab tervisekontrolli teenust.
Tervisekontrolli teenust viib läbi Terviseametis registreeritud töötervishoiuteenuse osutaja. Mõned näited teenusepakkuja leidmiseks:
1. Kas teenuse korraldus ja teenusepakkuja asukoht on sobiv?
Arvestama peab sellega, et tervisekontroll viiakse läbi tööajal ja tööandja kulul.
2. Odav ei pruugi olla soodne.
Kas teenus sisaldab varjatud kulu?
3. Peab arvestama, et tervisekontrolli tulemus sõltub teenuse kvaliteedist:
teenuse osutamise protsess, tehnoloogia, personali professionaalne tase, viisakus, teeninduse kiirus, tähelepanelikkus.
4. Leidke usaldusväärne teenusepakkuja, kelle teenus vastab õigusaktidele ja lepingu tingimustele, kellel puudub maksuvõlg ning on olemas pikaaegne kogemus.
Kui teenusepakkuja ettevõtet kustutatakse peale teenuse osutamist, kelle poole pöörduda kutsehaiguse või tööõnnetuse probleemiga? Kes väljastab kadunud töötervishoiuotsuse dublikaadi?
5. Kas teenusepakkuja osutab töötervishoiuanalüüsi koostamise teenust?
Töötervishoiu ja tööohutuse seaduses alates 01.01.2023 sätestatud muudatuste kohaselt on tööandjatel kohustus korraldada ettevõtte terviklik töötervishoiuanalüüs. Tööandja peab arvestama, et töökeskkonna mõju analüüsimiseks töötaja tervisele on vaja töötajate tervisekontrollide andmeid. Kui tervisekontrolli andmed ei ole täielikud või puuduvad, ei ole võimalik analüüsi läbi viia, mistõttu võib see mõjutada ka töötervishoiualaste kohustuste nõuetekohast täitmist.
1. Laadige alla Mediservi kodulehel olev nimekirjalehe vorm.
Koostage ning esitage nimekirjaleht teenusepakkujale vähemalt kolm päeva enne kontrolli tulemist. Palume nimekirjalehe vormil arvestada 15 min. igale töötajale tervisekontrolliaega ja lõunapaus arvestada 12.00 -12.30. Esitatavad andmed laetakse üles e-kliinikusse.
NB! Nimekirjad mis on paberkandjal täidetud ja skaneeritud pildifailile meile esitamiseks ei sobi.
2. Töötajale tuleb anda tervisedeklaratsiooni leht kas kätte, või anda juhised vormi kodulehelt allalaadimiseks.
Tervisedeklaratsiooni peab töötaja kindlasti ära täitma enne tervisekontrolli ning selle kaasa võtma tervisekontrolli tulles.
Peale tervisekontrolli töötervishoiuarst väljastab tööandjale vormi kohase tervisekontrolli otsuse (määrus nr87 “Töötervishoiuteenuse osutamise kord”), kuhu vajadusel märgib arst ettepanekuid töötaja töökeskkonna või töökorralduse muutmiseks ja töötaja tervise edendamiseks. Tervisekontrolli otsus esitatakse eelnevalt kokkulepitud teie ettevõtte kontaktisiku e-postile 7 tööpäeva jooksul peale tervisekontrolli. Tööandja säilitab tervisekontrolli otsuseid 10 aastat pärast töötajaga töösuhte lõpetamist.
Pakume professionaalsele meeskonna ja kaasaegsete seadmetega kindla kvaliteediga teenust. Leiame koos parima lahenduse!